A törpehörcsögök tartása egyre népszerűbb hobbi. Ezek a kis rágcsálók is laboratóriumi állatként kezdték pályafutásukat, és tudományos megfigyelések céljából tenyésztették őket, ahonnan a hobbitenyésztőkhöz, az állatkereskedésekhez, majd a lakásokhoz kerültek. A törpehörcsögök sokak szerint olyan egérre hasonlítanak, amelynek nincsen farka. A törpehörcsögök formája általában ovális alakú (összegömbölyödve úgy néznek ki, mint egy szőrös kislabda), lábaik rövidek, farkuk rövid. Bundájuk gyapjas, és a fejükhöz képest füleik kicsik, kerekded formájúak; szemeik viszonylag nagyok. Mint, minden más rágcsáló, a törpehörcsög is fel van szerelkezve két pár erős metszőfoggal. A törpehörcsögöknek legalább 19 faja ismert a Mongóliai törpehörcsögtől a Tibeti törpehörcsögig, de általában csak négy fajt tartanak házi kedvencként, melyek a következők:
Campbell törpehörcsög
Dzsungáriai törpehörcsög
Kínai (csíkos) törpehörcsög
Roborovszki törpehörcsög
A hobbiállatként tartott törpehörcsög fajták testtömege általában 30-50 gramm, testhosszuk 5 és 12 cm között mozog. Átlagos élettartamuk 1,5 - 3,5 év. Eredeti élőhelyük közép Ázsia területein fekszik, ide sorolandó még Kína (Észak-Kelet Kína, Mandzsuria), Mongólia, Kazahsztán és Oroszország egy része (Szibéria). A törpehörcsögök ezen területek vadabb, szárazabb részein élnek. Elsősorban a puszta sztyeppés, félsivatagos, préris illetve a fajtól függően kissé erdős, hegyes területeket kedvelik. Ázsiában illetve az említett régiókban a mezőgazdasági területeken igen kártékony kisállatoknak tartják, mivel megdézsmálják a gabonát. A vadonélő törpehörcsögök általában párban, családban élnek, de köztük is akad olyan, aki jobban szereti a magányt és egyedül él. A törpehörcsögök nem alszanak téli álmot. Meglehetősen jól bírják a hideget gyapjas kis bundájuknak köszönhetően. Természetes ellenségeik a madarak, mint például a baglyok, illetve a ragadozók közül a rókák és menyétfélék általában akkor csapnak le áldozatukra, amikor az teletömött pofazacskója miatt nehézkesen tud csak menekülni.
Latin név: Phodopus Sungorus Campbelli
Angol név: Campbells Russian Dwarf Hamster
A fajt 1902-ben W.C.Campbell fedezte fel Tuvában, egy olyan területen, ami mind történelmileg, mind földrajzilag Oroszországgal illetve Kínával is kapcsolatos. Nagyon nehéz megkülönböztetni a Dzsungáriai törpehörcsögtől, amit a tudósok véleménye szerint a Campbell egyik alfajának tekinthetünk. Kinézetre nem sok különbség van. Az alapvető különbözőségeket talán csak az eredeti színvariánsok esetében lehet szembeötlően bemutatni. Sokan összetévesztik a két fajt, és mivel egymást közt a két faj tud szaporodni, ezért ma már elég sok campbell-dzsungáriai (campbells-winter white hybrid) hibrid rohangál a tenyésztőknél, és egyes állatkeres-kedésekben. A Campbell hörcsög ritkább az állatkereskedésekben, mint a dzsungáriai változat, ami annak is köszönhető, hogy a Campbell törpehörcsög természete harapósabb. A legtöbb esetben sajnos nem lehet megállapítani, hogy Campbell vagy Dzsungáriai hörcsögöt látunk-e éppen. A Campbell hörcsög sokkal temperamentumosabb kis személyiség, és hajlamos sajnos a harapásra, ezért Nagy Britanniában a Pit-bull hörcsög elnevezést is kiérdemelte magának. Mint minden hörcsög faj esetében, itt is inkább a nőstényekre jellemző a harciasság. Súlya kb. 35-50 gramm. Átlagos testhossza 75 mm. Természetes előfordulási helye: Mongólia, Közép-Szibéria déli része, Mandzsúria.
Latin név: Phodopus Sungorus Sungorus
Angol név: Winter White vagy Russian Dwarf Hamster
Az összes törpehörcsög faj közül, a Dzsungáriai törpehörcsög él a legészakabbra fekvő területen. Annak ellenére, hogy már 1770-ben ismerték a fajt, közel két évszázadnak kellet eltelnie, mire házi kedvenc válhatott belőle. Az első kolóniát a németországi Max Planck Intézet gyűjtötte be Szibériából. Innen kerültek ki először a laboratóriumokba, majd a nappalikba szerte a világon. A Dzsungáriai törpehörcsög belső Ázsiából származik, a testtömege kb. 24-35 gramm, a hossza kb. 6-10 cm. A farka rövid, a hasi oldal színe általában fehér, a szemük fekete, és a fejükhöz viszonyítva nagy. Fülük apró, kerekded..Bár a Dzsungáriai törpehörcsög társaságkedvelő állat, csak a különböző neműek férnek meg békésen egymás mellett. Európában csak az 1980-as években vált népszerűvé. A hozzá nagyon hasonló Campbell hörcsöggel ellentétben ennek a fajtának eredetileg csak három színváltozata ismert: a vadas, a winter-white (télen fehér) és a kék (zafír vagy opál), ma már a bézs és mandarin szín illetve szatén változat sem ismeretlen, amelyek a Campbell hörcsöggel történt keresztezés révén jöttek létre.
Nos lássuk egy összehasonlítás segítségével a különbségeket:
Dzsungáriai törpehörcsög (Phodopus Sungorus Sungorus) | Campbell törpehörcsög (Phodopus Sungorus Campbelli) |
gömbölyded forma, kis labda | sokkal robusztusabb, nyújtottabb test |
szélesebb, zömökebb fej | még inkább "háromszögforma" fej |
kerekebb, romai orr | hegyesebb orr |
kicsi kerekded fülek | valamivel nagyobb fülek |
a szemek a fülhöz esnek közelebb | a szemek az orrhoz esnek közelebb |
kiálló gombszemek | mélyebben ülő szemek |
a szemhéj alig látható | a szemhéj jobban kivehető |
eredeti szín: szürkés-barnás | eredeti szín: barnás-sárgás |
mélyebb, sötétebb szín | halványabb, világasobb szín |
több fekete pigment | több a barna pigment |
barnás-fekete három-ív vonal | krémszín és barnás három-ív vonal |
a hátán lévő csík szélesebb | a háton lévő csík keskeny |
gyapjasabb bunda | simább bunda |
télen változik a bunda színe | nem változik a bunda színe |
A Campbell törpehörcsög (balra) és a Dzsungáriai törpehörcsög (jobbra).
Dzsungáriai és Campbell törpehörcsög
Dzsungáriai és Campbell törpehörcsög háta
Dzsungáriai törpehörcsög oldalról
Campbell törpehörcsög oldalról
Campbell törpehörcsög
Dzsungáriai törpehörcsög
Campbell törpehörcsög hátulról
Dzsungi hátulról
A boltív vonalak a campbell és a dzsungáriai törpehörik oldalán.
Gyakorlatilag ide tartozik az összes tenyésztett színváltozata azoknak a törpehöriknek, melyek Dzsungária törpehörcsögök és a Campbell törpehörcsögök keresztezéséből származnak. Ma már a színvariációk és mintázatok tucatjaival találkozhatunk, mandarin, pearl mandarin, fekete, oroszkék, bézs, dalmata stb., de vannak instabil színvariációk és olyan színek is melyek együtt járhatnak a két faj keresztezéséből fakadó genetikai problémákkal. További részletek a törpehörcsögök genetikájával foglalkozó öröklődés menüpont alatt olvashatsz.
Latin név: Phodopus Roborovskii
Angol név: Roborovski dwarf hamster
A harmadik rövidfarkú (phodopus) hörcsög, a Roborovszki törpe-hörcsög. A legkisebb és talán a legkevésbé ismert törpehörcsög. Hossza átlagosan 5-7 cm közötti, és a testsúlya is csupán 25 gramm hímek, és 20 gramm nőstények esetén. Először 1894-ben sikerült egy expedíció során begyűjteni, majd 1903-ban látott napvilágot az első hivatalos tudományos leírás erről a hörcsögről. A sivatagos, félsivatagos területek lakója, amit bundájának színe is jelez. A Kelet-Kazahsztánban, Kína északi részén honos törpehörcsög ideges természetének köszönhetően nem igazán népszerű. Ennek a fajnak hátoldala aranybarna vagy homokszínű, sötétebb, kékes alapszínen; hasi oldala fehér, hátcsíkja hiányzik. Lábfeje szőrös. Bundája rendkívül puha, kevésbé tömött és valamivel hosszabb, mint a többi hörcsög fajé. Puhasága miatt kissé borzasnak tűnhet, ez azonban semmiképpen sem rossz egészségi állapot jele. Bármennyire csapzottnak is tűnik a ,,Robi" bundája, ha megsimogatjuk semmilyen kellemetlenséget nem érzünk rajta, csak egy nagyon lágy puha tapintású szőrzetet észlelünk. Nagyon jellegzetesek a nagy fehér pofi foltok, amelyek fejlett, hosszú bajusszal vannak ellátva és a szemek feletti feltűnő fehér folt. A Roborovszki hörcsögöket lehet csoportban vagy párban tartani. Élettartamuk az egyik legrövidebbnek mondható a törpehörcsögök között, mivel átlagosan 1,5-2 évnél nem nagyon élnek tovább. A természetben nyaktörő gyorsasággal szaladnak át egyik búvóhelyről a másikhoz, és sajnos ez a villámgyorsaság házi kedvencként is tetten érhető. Idegesebb, félősebb természete, kisebb termete, és fürgesége miatt a Roborovszki törpehörcsög a legkevésbé ajánlott házi kedvenc a 13-14 éves korhatár alatti gyermekek számára. Tapasztalatból említem meg, hogyha kiszökik, még egy felnőttnek is szinte lehetetlenség megfogni. Mindezek ellenére sokak véleménye szerint ő az egyik legaranyosabb pofikával rendelkező törpehörcsög. Bizalma még fiatalkorban könnyen elnyerhető, amennyiben két-három hetes kortól folyamatosan kézhez van szoktatva. Ez természetesen a többi fajra is igaz. Ma már több színvariációja ismert a tenyésztőknek köszönhetően, a fehér pofival rendelkező példányokat emelném ki, akiknek arca teljesen fehér, a bunda többi részén nincs módosulás, fehérarcú roborovski, illetve a husky arcú roborovski ilyen példányokat husky színűnek (Whwh) hívják, mivel arcuk emlékeztet a Husky kutyák arcára, de a kettő fehérarcú nem keverendő. Két husky roborovszki keresztezéséből jöhet létre még egy nagyon ritka színváltozat, a platinum (WhWh?). Létezik Champagne, vagy nálunk fahéjnak nevezett azaz pezsgő szinű változata is, melyet a normál illetve a platinum keresztezésével tenyésztettek ki.
Roborovski törpehörcsög
Roborovski törpehörcsög 2
Roborovski törpehörcsög 1
Roborovski törpehörcsög 3
Roborovski törpehörcsög 4
Roborovski törpehörcsög - fehérarcú
Roborovski törpehörcsög 6
Roborovski baba kb. 12 napos
Roborovski törpehörcsög 8
Roborovski törpehörcsög 9
Roborovski törpehörcsög fehér
Roborovski törpehörcsögök
Roborovski törpehörcsög 12
Latin név: Cricetulus barabensis (griseus)
Angol név: Chinese dwarf hamster
A kínai hörcsög és a kínai csíkos hörcsög elnevezés kicsit zavarbaejtő lehet, hiszen egyesek úgy tartják, hogy a kínai hörcsög (Cricetulus griseus) és a kínai csíkos hörcsög (Cricetulus barabensis) különböző fajok, míg mások egyiket a másik alfajának tekintik, ez vezethető a Cricetulus barabensis griseus hosszab latin névhez. A kínai törpehörcsög a Dzsungáriai, Campbell, valamint a Roborovszki fajokkal szemben a hosszú farkú hörcsögök csoportjába tartozik. Ellentétben a phodopus nemzetségbe tartozó, rövid, szőrös, tömzsifarkú törpehörcsögökkel; a kínai hörcsögnek relatív hosszú, vékonyabb, tekintélyesebb farkincája van, aminek hossza elérheti a 2,5 cm-t is. Nemcsak a farka, maga az állat is hosszabb és keskenyebb testfelépítéssel bír, mint a másik három, törpehörcsög faj. Átlagos testhossza 10-12,5 cm. Először elvileg 1867-ben írták le (Milne-Edwards) tudományosan, és fogságban már legalább 1919 óta tenyésztik. Bár ha külön fajnak tekintjük a kínai hörcsög és kínai csíkos törpehörcsög elnevezés okán, akkor már 1773-ban a német zoológus Peter Simon Pallas is leírta a faj jellemzőit. Barnás szürkés hátszínén, sötét háti csík fut végig, viszont nincsen meg a három-íves vonal, mint a Dzsungáriai, vagy a Campbell hörcsögnél, hanem egyenes vonallal megy át a hát színe a hasi oldal világosabb színébe. A természetben az erdősebb, hegyesebb területek lakója. Közép-Ázsia lakója, ahol elsősorban a kietlen és száraz kínai és mongol sztyeppés sivatagot lakja. Hosszúkásabb, vékonyabb testalkatának köszönhetően nagyon jól mászik. Kis farkát a kapaszkodáshoz, egyensúlyozáshoz is használja. Relatív hosszú életet él, a fajra jellemző átlagos 3-4 életévével. A kínai törpehörcsög egy szociális lény, és éppen ezért lehet párban, vagy csoportosan tartani, de ebben az esetben is előfordulhatnak nézeteltérések.
Kínai csíkos törpehörcsög 1
Kínai csíkos törpehörcsög 4
Kínai csíkos törpehörcsög 2
Kínai csíkos törpehörcsög 3
Kínai csíkos törpehörcsög 5
Kínai csíkos törpehörcsög 6
Kínai csíkos törpehörcsög 7